logo

כיצד השימוש בצבעים ישפיע על סביבת המחייה שלכם.


כאדריכלית ומעצבת פנים, הנושא האהוב עליי הוא בחירת הצבעים.
לצבעים השפעה גדולה בעיצוב הבית אם לא הגדולה ביותר, כך שגם אם אינכם משפצים, מחלפים רהיטים או את המטבח הישן, יש באפשרותכם לשנות את סגנון הבית והאווירה בו, למה שרק תבחרו.
בעזרת צביעת קירות או קטעים מהם, הכנסת אביזרים צבעוניים או רהיט צבעוני, תכלו להתחדש באנרגיות חדשות וטובות.
 
אם הנכם מגיעים הביתה לאחר יום עבודה לחוץ ומוצאים את עצמכם רובצים בספה בלי כוח לזוז, זה הזמן לעשות שינוי!  צביעת קיר אחד או  חלק ממנו בצבע האדום, יכניס בכם מרץ לבצע דברים, לאדום השפעה על האנרגיות שלנו, הוא מעורר אותנו, מלהיב ומשרה תחושת ביטחון.
אך שימוש מוגזם באדום מעלה את לחץ הדם ומאיץ את פעימות הלב, לכן צביעת שטחים גדולים באדום עלולה לגרום ללחץ , עצבים ואי שקט.
 
לחידוש האנרגיות ולשיפור מצב הרוח אצלכם ואצל בני ביתכם מומלץ מאוד להשתמש בצבעים הכתומים והצהובים. צבעים אלו מעוררים, מחיים ומשפרים את מצב הרוח. צביעת קירות הבית בגוונים הכתומים/צהובים תפתח את הלב והנשמה לכל מי שרק יכנס בפתח דלת ביתכם.
 
יש מתח בין בני הבית? הילדים רבים ביניהם בלי סוף?  שימוש בגוונים ירוקים בבית יעזור לכם לחיות בהרמוניה. הירוק מסמל איזון ועוזר ליציבות ושיתוף. הצבע הירוק לגווניו מרגיע ומפיג מתחים.
 
התקשורת בין בני הבית לא זורמת? אתם לא מבינים את ילדכם הבוגר?  שימוש בצבע טורקיז יעזור לשפר את זרם התקשורת ביינכם. כמו כן הטורקיז הוא צבע חי, צעיר ונקי המשרה אווירה קלילה וצוננת. הוא טוב מאוד גם לשימוש בחדרי אמבטיה.
 
אם אתם בעלי טמפרמנט תמידי, אם אתם נלחצים בקלות ומכל שטות, אם ילדכם "היפרים" קטנים שלא מפסיקים לרוץ בין כותלי הבית. צביעת קיר אחד לפחות בצבע כחול יוכל לאזן את המצב.
הצבע הכחול מרגיע, עוזר להגיע לקצב נינוח ולשלווה.  אך כוון והכחול הוא צבע עז וחזק לא מומלץ להשתמש בו בהגזמה בחללים קטנים אך כן רצוי לצבוע קיר או קטע מקיר בחדר ילדיכם.
 
כדי ליצור אווירה חמימה בבית, רכה ומרגשת רצוי להשתמש בגוונים הורודים. הורוד מקושר עם רומנטיקה ואהבה וטוב בעיקר לחדרי שינה. מומלץ להשתמש בוילונות ורודים, מפה ורודה, או בצביעת קטע קיר בורוד. הורוד ייתן לביתך אנרגיה חיונית ותומכת.
 
הצבע החום על כל גווניו מתקשר לשורשיות ולאדמה. שימוש בצבע חום מתאים לאנשים שמחפשים יציבות, כוח תמידי של אנרגיה, תמיכה וחוזק. החום בא לידי ביטוי בדרך כלל בשימוש בעץ ובאבן. החום הוא צבע חם ומתאים לשימוש בכל בית, קטן או גדול.  שימוש רב בחום כגון רהיטים, רצפת פרקט ותקרת עץ יכול לחמם חללים גדולים. בבתים קטנים רצוי להשתמש בחומים בכמות מבוקרת כוון ששימוש מוגזם יגרום לתחושת מחנק וכובד.
 
חשוב לשים לב כי לכל צבע יש אינספור גוונים. גוונים בהירים יותר יתאימו לחללים קטנים, כוון שהם יוצרים תחושה אוורירית של מרחב וגוונים כהים יותר יתאימו לחללים גדולים כוון והם יוצרים תחושה של עומס. 
כמו כן הצבעים נתפסים ל"צבעים חמים" ו"צבעים קרים". צבעים ממשפחת הכתום/אדום נחשבים לחמים, הם מקטינים לכאורה את החלל ויוצרים אווירה רכה ונעימה וצבעים ממשפחת הירוק/כחול נחשבים לקרים, הם נראים נסוגים ויוצרים תחושת ניקור.
 
ישנם דרכים נוספות להפיק תועלת מצבעים. למשל, כדי שתקרה נמוכה תראה גבוהה יותר, אפשר לצבוע אותה בצבע בהיר וצונן. צביעת תקרה גבוהה בצבע דרמתי וחם תעורר תחושה שהיא נמוכה יותר.  אפשר ליצור תחושה שקצהו  של מסדרון ארוך  מרוחק פחות ע"י צביעתו בצבע חם. בקירות צדדיים של מסדרון צר רצוי להשתמש בצבע קר ובהיר, הנותן אשליית רוחב.

חשוב לזכור שכדי ליישם צבעים בקירות הבית כדאי מאוד להתייעץ עם אדריכל או מעצב פנים המנוסה בצבעים.
לכל צבע יש איסוף גוונים  ובקלות אפשר ליצור ע"י צביעת קיר צבעוני בית מצועצע (או בקיצר קיטשי)  שלא קשור לשום סגנון  ויוצר חוסר אסטטיות והרמוניה .

 
אז במאמץ קטן אתם ובני ביתכם, תתמלאו באנרגיות מבורכות יום יום…    אז בהצלחה…