logo

בחירת קונספט לעיצוב הבית

מעצבת פנים במרכז מסבירה למה הקונספט מגדיר אותנו ומושפע מהסביבה ואיך לבחור את הסגנון המתאים
 
ענת רגב מעצבת פנים במרכז מסבירה למה בחירת הקונספט לבית הוא שלב הכרחי בעיצוב פנים ונותנת עצות איך לבחור קונספט שמאזן בין כל הצרכים והרצונות. הקונספט, אומרת מעצבת הפנים במרכז, מגדיר את מי ומה שאנחנו והוא זה שיקבע את הסגנון העיצובי של הבית ואת המסר שהוא ישדר כלפי חוץ ופנים. 

מה הקשר בין הקונספט למיתוג האישי?

מעצבת פנים מרכז ממליצה להסתכל על בחירת הקונספט בדומה לתהליך מיתוג אישי. כלומר, מה מגדיר אותנו ואילו דברים אנחנו נוהגים לרכוש ולהחצין על עצמנו בחיי היום יום. לסגנון הלבוש שלנו, למשל, יש השפעה על המיתוג והניראות החיצונית שלנו. הוא משקף את איך שאנחנו תופסים את עצמנו ואת איך שאנחנו רוצים שאחרים יתפסו אותנו. מעצבת פנים במרכז מציינת כי כל אלו מושפעים לא רק מטעם אישי אלא גם מטרנדים, השפעות חברתיות וסביבתיות שונות. כלומר, יכול מאוד להיות שהיינו מעדיפים לרכוש משקפיים מנומרים אבל נחליט לרכוש משקפיים עם מסגרת שחורה ונורמטיבית, מתוך הנחה ש"יצחקו" עלינו במקום העבודה עם נגיע עם משקפיים לא שיגרתיים, שאינם מקובלים בנוף החברתי של סביבת העבודה. מעצבת פנים במרכז אומרת כי באותו אופן תמיד נעשה את השיקול של "מה יגידו עלינו" בכל בחירה, על אחת כמה וכמה כשזה מגיע לניראות ועיצוב הפנים של הבית. לעומת זאת, אם האופי והסגנון שלנו מוחצן אז נבחר מראש בפריטים בולטים, כגון המשקפיים המנומרות. 


עצות של מעצבת פנים במרכז לבחירת סגנון

האופן שבו אנו רוכשים מוצרי לבוש, אופנה, אקססוריז ועד לרכישת רכב, מושפע כאמור מאמירות חברתיות, הנקבעות על ידי מעצבי דעת הקהל בכל תחומי חיינו והן משפיעות גם על בחירת הסגנון העיצובי האישי. מעצבת פנים במרכז מסבירה שעיצוב פנים הבית הוא אחד התחומים הכי מושפעים מסגנונות ומגמות אופנה ולכן, היא ממליצה לנטרל תחילה את מה ש"רצוי" או מצופה חברתית, ממה שאנחנו באמת אוהבים ומאפיין את הסגנון הפנימי שלנו. איך עושים את זה? שמים לב למגמות האופנה הקיימות בקרב החברים ובאזור המגורים ובוחנים עד כמה אנחנו רוצים את "מה שיש לשכנים" ועד כמה אנחנו באמת אוהבים את מה שיש לשכנים. מעצבת פנים מרכז מציעה שתשאלו את עצמכם האם מה שיש לאחרים הוא גם מה שמתאים לכם. למשל, לפעמים אנחנו רואים מישהי לובשת שמלה והיא נראית מדהים עליה אבל אותה שמלה עלינו יכולה להראות זוועה. לכן, אומרת מעצבת פנים במרכז, בתהליך בחירת הקונספט העיצובי לבית, יש להבחין בין הסגנונות הקיימים, מה שאנחנו אוהבים מתוך כל הסגנונות ומה שיתאים לבית שלנו- הסגנון האחד והיחיד שיושב עלינו בול. 

איך יוצקים קונספט עיצובי?

לאחר שבחרנו את הסגנון יש להכין תוכנית מעשית שתתרגם אותו לקונספט אחיד. מעצבת פנים מרכז מסבירה שלרוב בתוצאה הסופית יהיה שילוב בין סגנונות אופנתיים וטרנדים לבין הטעם האישי. על מנת להכין תוכנית שתשקף את הסגנון הרצוי, ממליצה מעצבת פנים מרכז לשקול את הצרכים והמעשים שישרתו את המטרות שלשמן החלטנו לעצב את הבית, לקבוע מסגרת תקציבית וסדרי עדיפויות ולקחת בחשבון שעיצוב הפנים של הבית מגדיר אותנו וממתג אותנו, כך שכל פריט צריך להיבחר בקפידה בהתאם לקונספט הנבחר. למשל, אם הסיבה לעיצוב פנים הבית היא לרענן אותו בשל שינויים בחיים כגון יציאת הילדים מהבית, אז שיקולי ארגון מחדש של הצרכים והחללים יעמדו במרכז קביעת הקונספט. כאן אפשר להכניס אמירה אישית לקונספט, למשל, המשדרת שהזוגיות והאינטימיות חזרו למרכז הבית לאחר צאת הילדים לחיים עצמאיים. 

חשוב שכל קונספט יישאר פתוח להצעות

כשם שלא נלבש היום את הבגדים שהיו לובשים לפני 20 שנים, כך גם לא נרצה להשאיר את הבית במראה עיצובי מיושן ולכן, כאשר בוחרים קונספט, יש לחשוב גם על ראייה קדימה. מעצבת פנים במרכז ממליצה כי בשלבי העיצוב יילקחו בחשבון שינויים אפשריים בשיגרת החיים, הרכב משפחתי ומגמות חולפות, כך שניתן יהיה להתאים את העיצוב לכל מצב גם בהמשך. קונספט עיצובי גמיש, מדגישה מעצבת פנים מרכז, יאפשר בהמשך לחדש חללים מסויימים ועד להחלפת ריהוט ספציפי או צביעת הבית, מבלי שה"מיתוג" יפגע. באופן זה תוכלו לשמר את האמירה האישית, וכל שיהיה דרוש בעתיד הוא לרענן ולהשאר אופנתיים, כמו שכולנו אוהבים להיות. 

פנו אלינו לעצות נוספות וקבלת סיוע ראשוני בבחירת קונספט לעיצוב פנים הבית